Diğer haber mektublarımıza
(arşiv)bir göz atın:

Bize yardım etmek
 istermisiniz?

Haber Mektubu Mayıs 1993
Haber Mektubu Temmuz 1993
Haber Mektubu Aralık 1993
Haber Mektubu Haziran 1994
Haber Mektubu Ağustos 1994
Haber Mektubu Ekim 1995
Haber Mektubu Şubat 1996
Haber Mektubu Aralık 1996

"İŞTE GÖKOVA" SAYI 5  (1997)
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 6  (1997)
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 7  (1998)
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 8  (1998)
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 9  (1998)
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 10 (1998)
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 11 1999
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 12 1999

"İŞTE GÖKOVA" SAYI 13 2000
"İŞTE GÖKOVA" SAYI 14 2001
Haber Mektubu Nisan 2003
Haber Mektubu Temmuz 2003
Haber Mektubu Aralık 2003

Haber Mektubu Mayıs 2004
Haber Mektubu Kasım 2004
Haber Mektubu Mayıs 2005

 

Haber  mektubu Mart/Nisan 2006

Değerli üyelerimiz, sevgili dostlarımız. Her zaman olduğu gibi sizlere dernek faaliyetlerden haber vermeye devam ediyoruz.

UNDP / GEF Küçük Destek Programının katkısıyla yürüttüğümüz Biyo-Gökova Projesinin faaliyetlerini artık bitirdik. Son çalışmalar 2005 senesinde oldu. Raporlama en önemli işlerden birisiydi. Doğal olarak böyle kapsamlı bir projenin etkileri hala sürüyordur. Bastırdığımız yürüyüş rehberinin dağıtılması bu sene de devam edecektir. Maalesef  bu kısa süre içinde tarif ettiğimiz18 parkurdan 4’ü cazibesini kısmen yitirdi.

1) Haşimbahçedeki antik mozaiği buldozer yok etmiş. Anıtlar kuruluna yazdığımız dilekçe sonuçsuz kaldı, zaten iş işten geçtikten sonra ne yapılabilirdi?

2) Akçapınardaki leylek kolonisinde yuvaları taşıyan ağaçların kesilmesinden sonra leylek sayısı azaldı. Yaptığımız krokiler ve tarifler gerçeği yansıtmıyor artık.

3) Akyaka beldesinde merkezde olan park ve orman alanı ilkbahar hazırlığı amacıyla çalılar ve sarmaşıklardan temizlendi. Yüzlerce kuş yuvaları kayboldu, küresel koruma altındaki bitkiler kısmen  yok oldu, Akyaka’nın havası değişti.

4) Ula Kanyon olarak tanınan doğa harikası tehdit altında. Kanyonun girişinde bir taş ocağı planladığını öğrendik. Yerli halk derneğimize destek için başvurdu. Çalışmalarımızı bir imza kampanyasıyla ilgili makamlara sunacağız.

Bir başka olayı ancak bir dilekçe yağmuru ile engelleyebildik. Sezon başladığı zaman Akçapınar azmak ağızındaki beachclub/diskoteği kısa bir süre sonra kapandı, parke taşları ve süs bitkilerin çoğu söküldü, ses kirliliği sona erdi. Edindiğimiz bilgiye göre, belediyemiz benzer bir tesisi şimdi Akyaka’nın tek sakin kalmış koyu olarak bilinen “Çınar plaj”da planlamakta...

Olası bir Yunan/Türk Interreg  projesi oluşturmak için yunan biyolog bir arkadaşımızla öngörüşmeleri yaptık, sonuçlar hala belli değil. “Köyceğiz-Dalyan ÖÇK-Bölgesi Biyolojik Zenginliğinin Tespiti ve Yönetim Planı Projesi” ilk toplantısına davetli olarak katıldık. Bundan sonraki çalışmalarında katkımızı esirgemiyeceğiz.

Geçen dönem de dernek olarak defalarca denetlendik, son olarak T.C. İç İşleri Bakanlığından  bir müsteşar ve üç kişilik bir heyet geldi.  Sanırız, Muğla İlinin en iyi denetlenmiş derneği olduk. Beklendiği gibi, derneğimiz bir daha temiz çıktı. Faaliyetlerimiz ve yazdığımız dilekçelerden rahatsız olanların çirkin iftiraları yine asılsız çıktı.

Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi:

2005 senesi sergi sezonu için üç dilde sergi takvimini ve sanatçıları tanıtan broşürler hazırlamıştık. Şimdi de 2006 senesi kataloğunu hazırlamaktayız. Sergievimiz, 19 Mayıs 2006 Cuma günü saat 18:00 de Muhittin Köroğlu’nun karikatür sergisiyle sanat severlere kapılarını açacak. 29 Ekim‘e kadar içerisinde seramik ve fotoğraf da olmak üzere 12 farklı sergi izleme şansımız olacak.

Sergi öncesinde merdivenin ve girişin yeniden düzenlenmesi gerekecektir. Binlerce misafirin segilermizi ziyaret ettiği düşünürse, merdivenin taşdan yapılması gerekecektir. Bu konuda destek ve yol gösterdiği için onur üyemiz Hamdi Yücel Gürsoy’a teşekkür ediyoruz.

2006 Sergi Programı: 

19.05 - 28.05              Muhittin Köroğlu / Karikatürler

02.06 - 11.06              B. Oyman / N.  Bozkurt / Seramik

16.06 - 25.06              Dineke Mühürdaroğlu / Resim

30.06 - 09.07              Nevin Ünal / Resim

14.07 - 23.07              Sevgi Aktur Atölye  / Resim / Karma

28.07 - 06.08              Mehmet  Bildirici / Fotoğraf

11.08 - 20.08              Georgeta Ionel Gözen  / Resim

25.08 - 03.09              Emel Gülsoy / Resim

08.09 - 17.09              Ülkü Onur / Resim

22.09 - 01.10              Ayten Timuroğlu / Resim

06.10 - 15.10              Ebru Baran / Resim

20.10 - 29.10              Akyaka Sanat Merkezi / Resim/ Heykel /Mosaik ve diğer çalışmalar

Sergi açılışları her serginin ilk günü saat 18.00de (Ramazan ayında saat 16.00). Açılışlara bütün halkımız davetlidir.

Sergi katalogu Internet'te: www.akyaka.org/download

Alternatif  turizm:

Marmaris’ten gelen bir Türk/Alman doğa turizmi ile ilgili heyeti ağırladık, kuş gözleme için ovamızı gösterdik. İzmir EgeDoğa Derneğin’den gelen kuşçularla ovamızı gezdik ve ortak çalışmaların neler olabileceğini görüştük.

Vizyon Akyaka:

Ekim sonunda, turizm sezonu bitince, “Akyaka Vizyonu ne oldu?” konulu bir toplantı düzenledik. Katılım çok düşüktü, ilk toplantıda Akyaka’nın bütün kesimlerinden destek alan “Vizyon” düşüncesi ortada kaldı ve paylaştığımız ümitlerimizin hayal olduğu anlaşıldı.

Sohbet toplantılar:

Aralık ayında istek üzerine iki hafta da bir sohbet toplantılarımız başladı. İlk olarak Azmakkapı Restaurant’ta yapılan, sonra Gökova Hotelin küçük salonunda gerçekleştirdiğimiz toplantıların konuları başlıca şöyledi :

  • Akyaka’nın yeni turizm anlayışı nereye gidiyor, olumlu mu? olumsuz mu?

  • Akyaka tarihi ve iz bırakanlar Kuş gribi ve gereken önlemler

  • Akçapınar sahili, çöp problemi, Akyaka gezi bandı

  • Belediye karşısındaki orman alanın bilinçsiz temizlenmesi

  • Budama bahanesiyle ağaç kesimleri

  • Çağdaş sivrisinek mücadelesi

Gökova- Akyaka’yı Sevenler Derneği Sokak Hayvanları Çalışma Grubu’ndan (SHÇG) bir duyuru:

Kısırlaştır,  Aşılat  ve yerine bırakarak Yaşat. Artık ülkemizde aklı başında tüm hayvanseverlerin  ve derneklerinin sloganı haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin 2004 senesinde çıkartılan  5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile de KAY yasallaşmıştır. Bir platform konumunda olan Akyaka Hayvan Dostları, GAS-Derneği altında  Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu  (http://www.akyaka.org/hayvansever) olarak ana amacı KAY uygulamasının beldemizde sürdürülmesidir. Bizler Akyaka’da bu uygulamayı, Fethiye Hayvan Dostları Derneği sayesinde 2001 senesinden beri uygulamaktayız. Bu proje kapsamında, FHDD nin mobil kliniği her sene beldemizi ziyaret ederek, sahipsiz kedi ve  köpekleri kısırlaştırıp, kuduz ile iç ve dış parazite karşı aşılamakta, kulaklarına takılan küpeler ile bulundukları ortama tekrar bırakılmaktadırlar. Kısırlaştırılan hayvanlar ayrıca her sene Ula Tarım Müdürlüğü sağlık görevlileri tarafından düzenli olarak aşılanmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından beslenen sokak hayvanlarımız, kışın (kasım-mayıs) düzenli olarak bizler tarafından beslenmektedir. Periodik olarak iç ve dış parazitlere karşı ilaçlanmakta, herhangi bir yaralanma, kaza veya zehirlenme vakasında, birçok yere dağıtılmış olan acil arama numaralarımızdan bize ulaşılabilmektedir. Onların sizlerden artık tek dileği biraz sevgi, yemek ve şikayet edilmemektir! Sizler de, kısırlaştırılmış ve  aşılı  olarak sokaklarımızda  yaşayan  küpeli köpekleri yetkililere şikayet etmekten  vazgeçerek (şikayet üzerine sokaklardan çekilen her köpek ile, bu sefer kısırlaştırılmamış ve aşısız yeni bir köpeğe yer açarız!),  çevremizde  henüz  kısırlaştırılmamış  olan sahipsiz  hayvanları  yetkililere  haber  vererek,   veya  hayvan  sahiplerini  ikaz  ederek kontrolsüz  üremelerini   ve  sokaklara  düşmelerini  önlemek  için elimizden  geleni  yapabiliriz!

Görevli: Yasemin İLSEVEN (tel: 0252 243 5165)

 

Derneğimizin çalışmalarına katılmak isterseniz veya çalışmalarımızı merak ederseniz veya sadece bizimle bir kahve içmek isterseniz veya sorulacak, önerilecek, eleştirecek bir şeyiniz varsa, Nail Çakırhan Sokağındaki ofisimize bekleriz...

                                                                                                                        Hoşçakalın

                                                                                                                        Bahar Suseven

                                                                                                                        Dernek Başkanı

Duyuru:

Yeni Dernekler Kanuna göre üyelerimizin 11 haneli T.C. Vatandaş numarası bize bildirilmesi gerekir. Lütfen, posta , faks, email ile bize kolaylık sağlayın ya da bir kere ofise gelin.

Gökova - Akyaka'yı Sevenler Derneği'ne üye ya da dost olarak bugüne kadar çalışmalarımıza verdiğiniz destek için çok teşekkür ederiz.

Verdiğiniz desteğin sürekliliği bizler için çok önemli. Her geçen gün yitirmekte olduğumuz doğal, kentsel ve kültürel değerlerin korunmasına yönelik çalışmalarımıza sağladığınız katkı, üyelik ödentinizin yatırılması gibi ufak bir çabayla sınırlıymış gibi gözükse de bizler için çok büyük bir önem taşımaktadır.

Bize bağışta bulunmak isterseniz,

Garanti Bank, Muğla Şubesi, (507) Hes. No. 6299583 numaralı hesabımıza doğrudan yatırarak,websitemizden kredi kartı ile ya da kredi kart numaranızı ve son kullanma tarihini Derneğimize bildirerek, otomatik tahsilat kolaylığından yararlanabilirsiniz.