. Diğer haber mektublarımıza

bir göz atın:

 

 

GÖKOVA-Akyaka'yı Sevenler Derneği'nden

Sicil No: 48 - 06 - 048

Yılbaşı 1997

Sayı: 96 / 119

 

Değerli Üyelerimiz,

önce yeni yılınızı kutlayarak, mektubumuzu başlıyoruz.

Yaptığımız "Akyaka Kültür ve Sanat Şen lığı" ve altıncı Genel Kurul Toplantımızdan sonra, yaz için Akyaka'ya gelenler geri döndü. Burada olan üyelerimiz de kış döneminin sakinliği içerisindeler. Her dönen de aynı olan, kış faaliyetlerimiz biraz durgun. Yinede hareketsiz kalmadık.

Fethiye / Ören de Ekim başında yapılan "Cennet Ören Günleri" adlı toplantılara katıldık. Burada Habitat II' de oluşturulan çalışma grupları buluşturuldular. Konu "Kentleşme + Tarımsal Köyler = Kır Kent" oldu. Özellikle Gökova / Akyaka olduğu gibi, köy mü, kent mi çatışması tartışıldı.

Arkasından Ekim ayı sonunda Marmaris'te "Orman yangınlarının nedenleri ve sonuçları" konulu eğitici bir panel yapıldı. Gönüllü Yangın Ekibimizi kurmak için önemli bilgileri toplama fırsatımız oldu. Bu proje için resmi olarak yardım sözü aldık.

Bu tür faaliyetlerin hepsine katılmanızın ana nedeni, BAÇEP'e (Batı Akdeniz Çevre Platformu) katılmamızdır. 45 Sivil Toplum Kuruluşu BAÇEP'i meydana getirdi. Bu kuruluşlar arasındaki iletişim ağı yardımlaşma, haberleşme, bilgilendirme bağlantıları çok sağlam.

Bildiğimiz gibi Aydın İdare Mahkemesi'nin kararı ile Gökova Termik Santralı kapatılacaktı. Bilirkişi raporun çevreye zararlı olduğunu belirtmesine rağmen yeni Çevre Bakanımız santralların çalışmasını olumlu buldu. Bunun için santraller desülfirizasyon - filtresiz çalışmaya devam eder. Bu olay tabii ki çevre örgütlerinin hoşuna gitmez. Muğla BAÇEP toplantılarında "daha ne yapabiliriz" diye söz konusu oldu.

Önceden Ören'de yapılması kararlaştırılan "Çevre, Hukuk ve Demokrasi" Kongresi, sonradan organizasyon nedeniyle İstanbul'da Kasım ayı sonunda yapıldı, kongrenin bir bölümü "Termik Santraller ve çevreye zararları" konusunda idi.

Muğla ili çok aktif olduğu için, yedi kuruluşun temsilcileri ile katıldı. Bizde onların biri idik. Derneğimiz dört üye ile katıldı ve fahri üyelerimiz sayın Oktay EKİNCİ, sayın Prof. Dr. Doğan KANTARCI ve Ören Belediye Başkanı sayın Kazım TURAN konuşmacı olarak katıldılar. Orada bilim adamları ile tanışmak bilgi toplamak ve bağlantı kurmak fırsatı oldu.

Her ayın son Cuma'sında yaptığımız Sohbet Toplantılarımız hala devam etmektedir. Bağlantımızı kaybetmiyoruz.

Bizim Sanatçı Grubumuzda buluşmaya devam edeceklerini bildirdiler, örneğin havalar güzelince, birlikte resim yapma veya çalışma piknikleri yapma kararı aldılar. Bu bizim açımızdan güzel bir haber.

Sohbet Toplantılarında 1998 Ağustos'unda yaptığımız şenlikte organizasyon bozukları ve eksiklerimiz tartışıldı, ve hazırlık zamanı ve yardımcıları az olduğu için çok güçlüklerle karşılaşıldı. Bu nedenle gelecek yıl yapacağımız şenlik için Şubat ayı başında bir forum yapılması kararını Yönetim Kurulu kararı ile aldık.

Belediye Başkanımız sayın İsmail AKKAYA ile konuştuk ve foruma katılacağını bildirdi. Forumdan sonra daha büyük bir Şenlik Komitesi kurabileceğimizi umuyoruz. Böylece işlemi daha rahat götürebiliriz.

Bu arada sizlere bir açıklama yapmak istiyoruz. 1996'da yaptığımız kermes ufak idi ve derneğimiz gelir saplamak için yeterli değildi. Kermeste satabileceğimiz eşyalarınız lütfen toplayıp bize bildirin, araba ile gelip alacağız. Teşekkür ederiz.

Bize hediye gelen afişlerde yar olan fotoğrafları da kart postalar çevirip "Sınırlı Basım" olarak seneye satmaya başlacağız.

Şenlikte yaptığımız tavla şampiyonasının yanında, satranç müsabakalarının yapılması için soran çok oldu. Bu kış bir Satranç Turnuvası düzenlemeyi düşünüyoruz. Şimdiye kadar 10 yarışmacı başvuruda buldundu. İlgileniyorsanız lütfen üyelerimizden sayın Levent CÖLCÜKLÜ veya sayın Thomas SCHMİTZ ile temas kurun.

Ve her zaman olduğu gibi yine aidatlarınızı ödemenizi hatırlatıyoruz. 1995 /1996 döneminde aidatlarını ödemeyen üyelerimize ek olarak uyarı metni gönderiyoruz. Aidat ödeme zamanı 01. Ocak'ta başlayıp, 30 Haziran'da biter. Lütfen unutmayın. Bildiğiniz gibi aidatlarımızı iki sene için yükseltmedik. 6. Genel Kurul Toplantısı'nda tartışıldı ve oylama ile yeni aidat miktarı aylık 100.000 TL = yıllık 1.200.000 TL oldu.

1997 yılının hepinize mutluluk, sağlık, başarı getirmesi dileklerimizle, tüm üyelerimizin yeni yılını kutluyoruz.

Yönetim Kurulu adına

Heike THOL-SCHMİTZ

Derneği Başkanı