Diğer haber mektublarımıza
(arşiv)bir göz atın:

Bize yardım etmek
 istermisiniz?

Haber Mektubu Mayıs 1993
Haber Mektubu Temmuz 1993
Haber Mektubu Aralık 1993
Haber Mektubu Haziran 1994
Haber Mektubu Ağustos 1994
Haber Mektubu Ekim 1995
Haber Mektubu Şubat 1996
 

Haber Mektubu Aralık 1996
"İŞTE akyaka" SAYI 5  (1997)
"İŞTE akyaka" SAYI 6  (1997)
"İŞTE akyaka" SAYI 7  (1998)
"İŞTE akyaka" SAYI 8  (1998)
"İŞTE akyaka" SAYI 9  (1998)
"İŞTE akyaka" SAYI 10 (1998)

"İŞTE akyaka" SAYI 11 1999
"İŞTE akyaka" SAYI 12 1999
"İŞTE akyaka" SAYI 13 2000
"İŞTE akyaka" SAYI 14 2001
Haber Mektubu Nisan 2003
Haber Mektubu Temmuz 2003
Haber Mektubu Aralık 2003

Haber Mektubu Aralık 2004

Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği

Haber Mektubu, Mayıs 2004

Biyo-akyaka Projesi Hakkında:

 • ·     Biyo-akyaka Projesi kapsam alanında bulunan belde ve köylerimizin sahip oldukları olanakları daha etkin kullanarak sürdürülebilir kalkınma sağlayabilmeleri için derneğimizin yapacağı girişimlerin önünü açmak üzere Biyo-akyaka Projesi revize edilmiştir. Artık proje, belde ve köylere odaklı çalışarak her bir belde ve köyde, oranın zaten sahip olduğu olanakların kullanılması için çalışmalarını sürdürecektir.

 • ·     UNDP/GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) katkılarıyla yürütülen Biyo-akyaka Projesi kapsamında, Akçapınar Köyü’ndeki leylek varlığına dikkat çekmek için 11 Nisan 2004   tarihinde  bir “Leylek Gezisi” düzenledik. Bilindiği gibi günümüzde kuş izlemek maksadıyla seyahat eden insanların sayısı gün geçtikçe artıyor ve kuş turizmi diğer turizm alanları içinde sürdürülebilir olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

 • Biyo-akyaka Projesi kapsam alanındaki köylerimizden biri olan Akçapınar Köyü de barındırdığı leylek nüfusu ile yakın gelecekte kuş turizminden pay almaya aday görünüyor. Özellikle henüz yitirilmemiş doğal güzellikleri ve zenginliği ile ülkemizin önemli bölgelerinden biri olan akyaka havzasında varolan doğal varlıkların korunarak sürdürülebilir kalkınma sağlanması için, akyaka-Akyaka’yı Sevenler Derneği tarafından organize edilen bu geziyle, yerli ve yabancı konuklarımız yerel halkla kaynaşma fırsatı buldu ve asırlardır Akçapınar’ı kendilerine ev seçmiş leyleklerin, yöre halkına çok fazla bir yatırıma gerek kalmadan gelir getirebilmesinin önü açıldı.

 • ·     Aynı hafta sonu daha küçük bir grup ile ovadaki kuş gözlem noktalarını ziyaret ettik. Marmaris Fotoğrafçı Derneğinden bir grubun aramızda bulunması yerel STK’ların işbirliğine güzel bir örnekti.

 • UNDP/GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile yürütülen Biyo-akyaka Projesi kapsamında 20-21 Nisan 2004 tarihlerinde proje iştirakçileri olan belde ve köylerde birer halk toplantısı gerçekleştirdik. Toplantılarda sağlıklı sivrisinek mücadelesi, sürdürülebilir tarım ve turizm yöntemleri gibi konular uzmanlar tarafından katılımcılara aktarıldı. Zaman zaman çok canlı tartışmalarla şekillenen toplantılara protokol ve basınının ilgi göstermesi, konunun bölgemizde gerekli yankıyı ve tartışma ortamını yaratmasına katkı sağlayacak görünüyor. Proje dahilinde bölgenin bir bütün olarak ele alınması ve böylece tanıtılmasına dair fikirlerin kabul görmesi, yaratacağı sinerjiyle bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayabilir. Tüm belde ve köyler sahip oldukları potansiyelleri dahilinde ön plana çıkarılacak  ve büyük resmin bir parçası olacaklardır. 

 • Ekolojik tarıma yönelik çalışmalara bir veri oluşturması için proje alnındaki tarlaların toprak analizlerini ve tarımsal üretim envanterini yaptırdık.

 • Şubat ayında Ankara’da düzenlenen UNDP-GEF- SGP projeciler toplantısına  dernek üyemiz  Cüneyt Büyükdağ ve proje asistanımız Mustafa Ateş katıldı. Toplantıda diğer proje yürüten STK’larla deneyimlerimizi paylaşma şansı yakaladık.

 • Bölgemizde yıllardır önemli bir sorun oluşturan sivrisinek sorununu çağdaş bir yöntemle çözmek için başlattığımız araştırmalar sonuçlandı ve Akyaka Beldesinde pilot uygulama başlatıldı. Bu maksatla Ula Merkez Sağlık Ocağı, Akyaka Sağlık Ocağı, Belediye ve derneğimizden bir gönüllünün katılımıyla kapalı alanlarla havuzlarda bir ilaçlama çalışmasına başlandı. Bu çalışmalar periyodik olarak tekrar edilecek ve Akyaka’yı kullanan tüm halkımızın da desteğiyle  bu sorunu sağlıklı bir şekilde halledeceğiz. Yine bu amaçla Çevre Bakanlığı ve Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından daha önce hazırlanmış bir sivri sinek broşürünü daha kapsamlı ve kolay anlaşabilecek bir şekilde bastırdık. Belediye ve köy yöneticilerinin desteğiyle her haneye dağıtmaya çalışacağız. Broşüre derneğimizden yada derneğin Internet sitesi olan www.akyaka.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Değerli Ula Kaymakamımız Osman Aslan Canbaba ile küçük bir toplantı yaptık. Bu toplantı ile proje ve derneğimizi tanıttık. Dernek ve proje faaliyetlerini desteklemesi bize ümit ve güven verdi.

 • 30 Nisan 2004 Cuma günü iki uzman desteğiyle  akyaka Beldesi kaya mezarlarının bulunduğu  yamaçlarda bitki tespit gezisi yaptık. Aynı zamanda akyaka’nın kaya mezarları ve  diğer alternatif turizm için  değer taşıyan doğal güzellikleri değerlendirildi. Yaklaşık üç saat süren örnek toplama çalışmasının ardından örnekler, isimleri tespit edilerek listelendi. Bütün sonuçlar sonbaharda dernek tarafından hazırlanacak ve bastırılacak  “akyaka Rehber Kitabı” içinde yer alacak. Böylece yamaçları gezen bir ziyaretçi hem arkeolojik varlıkları izleme hem de bölgenin florası ve faunasına dair bilgi edinme şansını elde edecek.

 • akyaka havzasının Kuş Atlas çalışmalarına başlandı. Kus Atlas çalışmasının amacı bizde üreyen kuşların listesini çıkartmak ve izlemek. Böylece bir kuş meraklısı akyaka’da  göçmen kuşlar hariç hangi kuş  türünü görebileceğini bilebilir. Şimdiden, daha çalışmalar bitmeden bölgemizin barındırdığı kuş türü açısından potansiyelinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 • ·     Marmaris Kanal 48‘de Yerel Çalışma Grubu, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca  ile beraber Biyo-akyaka Projesi iki saat süren bir canlı yayınla tanıtıldı.

Diğer dernek faaliyetleri:

 • 2004 yıl sergi programını tamamladık. Bu yılki sergiler 21 Mayıs’ta Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin eğitime katkı amaçlı bir karma sergisi ile başladı. Açılış medyada geniş yer aldı. Sergiler 22-31 Ekim tarihleri arası yapılacak bir karma seramik sergisi ile tamamlanıyor.

 • ·     Geçen yıl ilk defa yaptığımız sergi broşürünü bu yılda hem Türkçe hemde yabancı misafirlerimiz için İngilizce olarak hazırladık. Sanatçılar hakkında kısa özgeçmiş ve birer fotoğraftan oluşan broşürle tüm sergilerin içeriğini ve tarihlerini izlemek mümkün.

 • ·     Beldemizde göreve yeni gelen belediyemizle güzel işbirlikleri kurduk. Beldemizin kimi sorunlarının, kentin kullanıcıları olarak bizlerin de küçük inisiyatifler almasıyla çok kolaylıkla çözülebileceğini düşünüyoruz. Sivrisinek, başıboş hayvanlar, çöp ayrımı gibi Akyaka’da bitmeyen sorunlarda işbirliğine dernek imkanları çerçevesinde hazırız ve kısmen başlayabildik.

 • ‘Gök-Kuş-Ağı’ isimli kuş grubumuz Muğla sulakalan izleme projesine devam etti. Bu kış Bodrum Tuzla ve Güllük deltasında, Fethiye sulakalanlarında, Közceğiz Gölü’nde  ve tabii olarak akyaka’da, bütün Türkiye’ de yapılan “Kış Ortası Su Kuşu Sayımı “ (KOŞK) gerçekleştirdik. Sonuçlarımız Ankara’daki Doğa Derneğine iletildi ve oranın kapsamlı veri bankasına girdi. Bu sene akyaka’daki göçmen kuşların hem tür hem sayı olarak büyük bir artış gösterdiğini tespit ettik. Son yıllardaki eğitici çalışmalarımızın boşuna gitmediğini görmek çok sevindiriciydi. Bu konuda  Jandarma teşkilatımıza özel bir teşekkür etmemiz lazım. Düzenli saha denetimleri yaparak avlanma yasaklarına uyulmasını sağladılar.

 • Akyaka’nın batı sahil ucundaki orman kampı girişinden ücret alınmasının, kıyı kanununa aykırı olduğunu düşünüp bir avukat yardımıyla  dilekçe hazırladık ve gereğinin yapılması için Orman ve Çevre İl Müdürlüğüne ilettik. Cevabını beklemekteyiz.

 • Fethiye’de, Orman ve Çevre Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Dünya Sulakalan Günü” etkinliklerine katıldık.

 • Bodrum Tuzla da doğayı tahrip edecek bir  golf sahasının ÇED toplantısına, Bodrum Gönüllüleriyle katıldık ve olacak çevre zararlarını dile getirdik. Ramsar kriterlerine sahip ve Türkiye’nin güneybatısında artık nadir olan görkemli bir flamingo popülasyonuna sahip olan bir sulakalanda 180.000 m2 lik bir inşaatın yapılmasına engel olmaya çalıştık.

Saygılarımla

Heike Thol-Schmitz

Yönetim Kurulu Başkanı