homepage


2010 Yılı Sergi,
Proje ve Rehber
Kitabı

 

Grup "DALGA"  
(10.09. - 19.09. 2010)

Ankaralı 4 Ressam, 25 yıl önce Sanat Yapım-Kayıhan Keskinok Atölyesinde bir araya geldiler ve hiç kopmadılar. Daha sonra sayıları arttı ve Grup 16’yı kurdular. Bu grubun sergilerine katıldılar, ayrıca kişisel sergiler açtılar. Hocaları Kayıhan Keskinok onlar için diyor ki: “Güçlü istençleri sanat sorunlarının çıkmaz sokaklarına yönlendirdi onları. Ama onlar yılmadılar; yaradılış eğilimlerine uyan dünyayı, resim dünyasına yansıttılar. Resim sanatının tarihsel gelişimi içerisinde ortaya çıkan temel teknikleri en gelişmiş bir düzeyde çalıştılar. Coşkuları sönmüyor, tersine parlıyor.”
 Ressamlarımız bu kez çok sevdikleri Akyaka’da sergi açarak Akyakalı sanatseverlerle buluşmaktan mutluluk duyuyor...
 
 Aynur Pehlivanlı
 Genelde kedileri resmeder. Kedi portreleri özellikle fotografik olmaktan olabildiğince uzaktır. Kedilerin duygularını ifade etmeye çalışır. Pastelin yumuşaklığı bu etkiyi çoğaltmaktadır. Sanatçının peyzaj ve natürmortları da ayrıca aynı resimsel dille zevkli ve albenili bir biçimde karşımıza çıkmaktadır.
 
 Ayten Timuroğlu
 Her zaman yeni arayışlar içindedir. Asla bir şeyi tutturmaz ama insandan ve grilerinden vazgeçmez. En son çalışmaları için “Amacım incir ağaçlarından yola çıkarak yaşamı anlatmak” diyor. Kişiliğindeki sağlamlık resimlerine yansır. Desen ağırlıklı figürler kompozisyonlarında bir anda oluşuyor izlenimi verir.
 
 Gülgün Türel
 Grubun en renkli kişiliklerinden biridir ve kişiliğinin bütün özellikleri tuvallerindedir. Onlarca renk ve özgün fırça darbeleri ile son derece dikkat çekici ve albenili resimler yapar. Konuları binbir renkli çiçekler ve tabii ki horozlardır.
 
 Zahide Yükseler
 Kadınları çizer, bozar, yeniden yapar onlara can verene kadar. Resimlerinde kadınlar özgürdür. Başları, uzun boyunlarının elverdiğince havaya doğru kalkık ve çıplak ayaklıdırlar. Giyinik iseler alabildiğine kadın fetişlerini kullanırlar özgürce. Bu ifadeler engellenmesin diye renklerinde griler hakimdir.


 

                  


Aynur Pehlivanlı
Ayten Timuroğlu
Gülgün Türel
Zahide Yükseler