homepage


2010 Yılı Sergi,
Proje ve Rehber
Kitabı

 

 Su Mirasımız - Geçmişi ve Bugünü
(19.05 - 23.05. 2010)

Akyaka Cahit- Belkıs Güneyman İlköğretim Okulu,
Gökova Adile Mermerci Lisesi ve G.A.S.-Der
Bu sergi REMEE işbirliği projesinin ürünüdür.


Avrupalı- Akdenizlilerin Su Mirasını korumayı amaçlayan proje kapsamında Ocak 2009'dan Haziran 2011'e kadar, Fransa, Yunanistan, Türkiye, Cezayir, Tunus ve Fas'tan katılan yedi proje ortağı APARE'nin koordinasyonuyla proje çalışmaları yapmak için bir araya gelmektedir. "Genç İnsanlar: Su Mirasının Paydaşları" isimli Akdeniz Eğitim Programı önemli proje faaliyetlerinin arasında bulunmaktadır.
 

Mart ve Nisan aylarında verdiğimiz Su Mirası üzerine eğitim, havzamızın iki okulu olan Cahit- Belkıs Güneyman İlköğretim Okulu ve Adile Mermerci Lisesinin, 7-17 yaş grubu öğrencileriyle gerçekleştirildi. Su Mirasının "geçmişi" ve "bugünü" öğrenciler tarafından resmen tekrar keşfedildi, tartışıldı. Derslerde, ‘dün ve bugün su nereden geldi- geliyor, bize nasıl ulaştı- ulaşıyor, ne için kullanıldı- kullanılıyor’ konuları irdelendi; öğrenciler, Su Mirasına karşı geçmişteki ve bugünkü davranışlarımızı ve farkları araştırdılar. Derslerimizin sonuçlarını birlikte hazırladığımız bu sergiyle yansıttık.
Serginin bir tarafı Su Mirasının Geçmişi, diğer yanı Su Mirasının Bugünü; sergi, iki yanın farklarını ve bu farkların nedenlerini gözlerimizin önüne getirmeye çalışıyor. Bu tasarım, suyun sonsuz bir kaynak olmadığını, hayatımızın temeli olduğunu; bilinçlenmeye ve saygıya değer olduğunu hatırlatmak ister.
Bu sergi ve buna bağlı olan uğraşlar tek bir bireyin çabasıyla değil ancak bir grup insanla gerçekleştirilebilirdi. Bu vesileyle dersler ve sergimize muhtelif destek veren dostlarımıza: Sn. Irene Cantez, Sn. Mustafa Ateş, Sn. Baha Cüneyt Büyükdağ, Sn. Gesine Aufdermauer, Arşiv Sorumlumuz Sn. Mehmet Bildirici, Sergi Koordinatörümüz Thomas Schmitz, Dernek Başkanı ve Proje Koordinatörümüz Bahar (Heike) Suseven, Selçuk Belediyesi Kültür Müdürlüğünden Sn. Yusuf Yavaş, Efesten Haberler Gazetesinden Serdal Bayraktar'a, Cahit- Belkıs Güneyman İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Taner Türkmen, Okul Personeli ve Öğrencileri, Adile Mermerci Lisesi Müdürü Avni Tanrıverdi, Okul Personeli ve Öğrencileri, Akyaka Belediye Başkanı Sn. Ahmet Çalca ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Rafet Zaifoğlu'na içten teşekkürlerimizi sunarız.
 

Bu sergi, Avrupa Birliği tarafından, Euromed Heritage IV Programı kapsamında desteklenmektedir.