Acil telefon numaraları:

 

Veterinerler:

Veteriner Hasan Ulas Gökduman
Gökova  0533 475 27 71

Veteriner Göksel Bayramlı
Gökova 246 6629

Yasemin Ilseven 0531 491 8935
(GAS-Der. Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu Görevlileri)

Jane Patterson      243 5793
(For English)

GAS Dernegi  ofis 243 4334

HABERLER

Akyaka sokak köpekleri ile ilgili 2008 senesinden gelişmeler!

Ocak, 2008 Zeytin'e araba çarpıyor :(

Ocak ayının basında Sefa ve Saffet bakkal ve Adil tarafından bakılan siyah labrador kırması yavrumuz kaza geçiriyor. Önce Saffet bey tarafından Mugla Hayvan Kliniğinde çekilen röntgenler ve kalça çıkığı teşhisi ve komplike bir ameliyatı gerçekleştiremeyeceklerini bildirmeleri üzerine, Zeytin'i Marmaris'e Villapet'e götürdük. Burada Vet. Behçet bey ve ekibinin gerçekleştirdiği üç saatlik zorlu bir operasyon sonunda, tamamen yan dönen kalça yerine oturtuldu. 10 gün bende kalan Zeytin, dikişlerininde iyileşmesiyle olduğu yere bırakıldı. Bu arada kazayı gerçekleştiren arabayı teşhis eden Bakkal sahipleri ve Adil bey, Çevre Müdürlüğüne ve Ula savcılığına yaptığımız şikayet ve suç duyurusu üzerine, kazayı gerçekleştiren şahsa 300 küsur ytl ceza kesildiğini öğrendik!
Başına buyruk bir köpek olan Zeytin, bugün sahilde durmayı ve turistlerin peşinde gezmeyi tercih etmektedir. Ancak ona gerçek bir ev verecek insanlara ihtiyacı vardır. Lütfen bknz. sahiplendirme sayfamız.

Mart, 2008 Birey

Kış aylarında beldemize atılan ve güzel bir av köpeği olan Birey, bilek kırığı nedeniyle Sema hn. tarafından Villapet te ameliyat ettirildi.Safa sitesinde yazı geçiren Birey'imiz artık basıyor ve acil ona da bir ev arıyoruz.

***********Ocak-Mart, 2008   

Muğla Gökova Akyaka Beldesini ziyaret edenleriniz buradaki küpeli sokak köpeklerini bilirler! 2001 senesinden beri, daha KAY Türkiye de yasa olmadan önce FHDD nin pilot projesi olarak başladık biz, sokak hayvanlarımızı kısırlaştırmaya, aşılamaya ve sokaklarda yaşatmaya. Belediyeyi, zabıta görevlilerini, belde halkını ve tüm civar köylerinin halkını eğiterek!!!! Dişimizi tırnağımıza takarak verdik kendimizi bu işe, adım adım katettik….. Önemli olan onların ürememeleriydi ve sokaklarda bizlerle sağlıklı yaşamaları. İşin peşini hiç bırakmadık! Her yeni atılan köpek önce dış parazit tedavisi yapıldı, karma aşısını oldu sonra, günü gelince de Fethiye Hayvan Dostları Rehabilite Merkezine (maalesef veteriner odası başkanlığı tarafından yapılan baskılar nedeniyle gezici klinikleri gelemedikleri için beldemize artık-onun yerine biz onlara gitmeye başladık ) götürülerek kısırlaştırıldı ve aşılandı. Senelik karma ve kuduz aşıları yenilendi, üç ayda bir tüm köpeklerimiz dış parazit tedavilerini oldu. Ve hemen hemen hepsinin yemek yediği bir kapısı vardı, eğer yoksa bizler tarafından kuru mama ile desteklendiler. Kaza, yaralanma ve zehirlenme durumlarında acil numaralarımız her yerde ve gene bizler tarafından veteriner kliniklerinde tedavileri yaptırıldı, evlerimizde bakıldılar! Onlara iyi evler bulmak en büyük çabalarımızdan bir diğeri (http://www.akyaka.org/hayvansever/yeni_ev.htm) web sitede.

Tüm bunları uzun uzun anlatmamın nedeni, Akyaka Sokak Hayvanlarının koşullarını gözünüzde canlandırmak amaçlıdır. Önünü alamadığımız iki büyük problemimiz, atımlar (ki civar köylerdeki kısırlaştırmalar ile hızını kaybetmiştir). ve yerli halkın sistemli ve sinsice zehirlemeleridir (dönem dönem bunun arkasında Belediye görevlilerinin de olduğundan kuşkularınız herzaman…) Belde Belediyesinin böyle özverili bir çalışmada daha fazla sorumluluk alması için kendilerinden tekrar tekrar bir Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi talebinde bulunuruz. Artık yasa gereği olan bu merkezlerin sadece bizler tarafından değil Valilik, Çevre Müdürlüğü tarafından da yazılı olarak tüm Belediyelerden talep edildiğini biliyoruz!

Ancak Belediyemiz bu konuda somut bir adım atmak yerine, gelen birkaç şikayet üzerine, meskun alanların dışında tabiri caizse ‘dağ başında’ bir arsayı çevirip, içersine birkaç adet kulübe koyup, ne yapıyor dersiniz!!! Zaten kısırlaştırılmış küpeli köpekleri birer birer buraya koymaya başlıyor! Tabii civar köylerimiz buranın varlığını duyar duymaz hemen köylerinden indirdikleri anne ve yavruları çevrili alanın önüne bırakıp gidiyorlar. Hiçbir alt yapısı, veterineri ve hatta ruhsatı olmayan bir yer böyle başlıyor işte!!!. Mavi bayrak talebinde bulunan Belediye muhtemelen yaz aylarında sahildeki tüm köpeklerimize de aynı muameleyi yapmayı tasarladığından kuşku duyuyoruz. Belediye Başkanına defalarca kanun, yönetmelik, barınak kriterleri ve tam teçhizatlı bir kısırlaştırma istasyonunun detaylarını resimlerle vermemize rağmen böyle bir adım atılmasına aklımız almıyor ve almayacaktır da!

Beldemizdeki bu üzücü gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedik, destek ve gerekli yerlere protestolarınızı bekleyerek!

Saygılarımızla,

Yasemin İlseven
Sema Maral Savaş

Akyaka Hayvan Dostları


Atılımların sonu gelmiyor!

Bu sene, Belediye'nin Maden iskelesine açtığı toplama yerinin de (bknz. yukarıda) etkisiyle Akyaka'ya hiç olmadığı kadar atılım gerçekleşmiştir. Ortalama her ay en az 10 yeni köpek sokaklarımızda belirmektedir. Kuşkusuz, FHDD mobil kliniğinin de artık gelmemesi üzerine civar köylerdeki üreme çoğalmıştır. Valilik ve Muğla Çevre Müdürlüğünün konu ile ilgili verdiği sözler maalesef yerini bulmamaktadır! Belediye Başkanı Ahmet Çalca  ile  konu ile ilgili beyanda, atılan yeni köpekler resimli ve ek bir yazı ile sunulmuştur. Resimdeki köpek muhtemelen Sakar'dan inip (fotoğraf Sakar sokakta çekildi) yara bere içersinde ve bir deri bir kemik Akyaka'ya yeni ulaşmış bir köpeği gösterir. Bu durumda ilk olarak yemek ve su verip, sağlık durumuna göre  iç ve dış parazit tedavisini yapmaya çalışıyoruz. Daha sonra karma aşısı, ve ardından kısırlaştırma ile birlikte kuduz aşısını oluyor ve kartı açılıyor.

Başa dön

Mart, 2008     Ahmet Çalca ile yapılan toplantı!

Gurubumuz, bu yoğunluktaki atılımlarla başa çıkamayacağını belirterek Belediye başkanı ile acil toplantı isteminde bulundu. Toplantıya katılanlar, Sema hanım, Heidi hanım ve arkadaşımız Tarkan bundan sonra kısırlaştırmaların tamamen belediye imkanları ile yapılması konusunda anlaştılar. Bundan önce belediye sadece bize ilaç desteği, sorulduğunda vasıta temin ediyordu. Geçici bir istasyonun kurulmasına kadar kısırlaştırmalar Vet. Hasan Ulaş bey tarafından yapılıp, ameliyat edilen köpekler post-operasyon kendisinin Gökova'da ki pansiyonunda kalacaklar. Masraflar Belediye tarafından üstlenilecek. Ayrıca kuru mama desteği de verilecek. Civar köyleri ile ilgili projelere de yardımcı olabileceğini belirtti Ahmet Bey.
 
Nisan, 2008  FHDD ziyaretimiz

Geleceğe yönelik bir kısırlaştırma merkezinin nasıl olması konusunda (bugüne kadar resimli olarak veriyorduk) öngörüşe sahip olması için Belediye başkanımızla birlikte Fethiye Kısırlaştırma Merkezini ziyarette bulunduk. Belediye başkanımız ile 3 saate yakın görüşen dernek kurucu üyesi ve başkanı Perihan Agnelli hanım, birçok konuda bilgi alış verişinde bulundular.

Mayıs, 2008  Akyaka Belediyesi sokaktaki canlarımızın sağlığını takip edebilmemiz için toplu ilaç ve aşı alımı  yaptı.

Mayıs, 2008  Tüm sokak köpeklerimizin iç parazit tedavisi Parataks-plus ile yapıldı. Türkiye genelindeki  kene alarmı nedeniyle tüm sokak köpeklerimize front-line yapıldı.

Başa dön

Haziran, 2008  Ula Tarım Müdürlüğü veterinerleri, kene alarmı nedeniyle bu sene sadece mart ayında kuduz aşısı için beldemize gelebildiler. Bu ziyareti bizler dahil, birçok köpek sahibi kaçırdı. Avrupa birliğinin kuduz ile mücadele ile başlattığı ithal aşı kampanyasına bizler de katıldık. Ula Tarım Müdürlüğünden aldığımız kuduz aşılarını Vet. Hasan Ulaş bey ile beldemizdeki tüm sokak köpeklerine uyguladık. Listeyi Ula Müdürlüğüne verdik.

Mavi Bayrak! sendromu ve sokak köpeklerimiz.....

Beldemizin Mavi Bayrak alması sevindirici bir olay. Ancak sahilde oynamayı, turistler tarafından şımartılmayı seven sokak köpeklerimize ne olacak! Özellikle Tarkan arkadaşımızın Belediye ile girişitiği görüşmeler neticesinde onlara dokunulmayacağı sözünü aldık. Mavi Bayrak kriterleri arasında kesinlikle hayvanlar suya giremez diye bir ibare yoktur. Mavi Bayrak kriterleri sokak hayvanlarının idaresini yerel yönetimlerin politikasına bırakmıştır. Akyaka Beldesinin politikası da bugüne kadar KAY olduğu için, bu şekilde devam edecektir. Mavi bayrak kriterleri arasında sadece denizin hayvan dışkısından (bu keçi, inek koyun vs. için de geçerlidir) temiz tutulması öngörülmektedir. Sahil girişlerine asılan köpekler giremez levhası, sahipli köpekler için olmasının, bu konuda ikilem yarattığının farkındayız. Ancak sokak köpekleri için  Belediye'den aldığımız sözden sonra sahipli köpekler için ek bir savaş veremedik!

Kumsalda oyun!

Sabah erken saatlerde sokak köpeklerimiz kumsalda ve alçak sularda oynamayı çok severler. Hatta bu oyunlara üst mahallelerden de katılanlar olur. Bu oldukça sağlıklı bir durum olup, köpeklerin negatif enerjilerini atmaya ve aralarında sosyalleşmeyi sağlar. Oyunların bazen seyri değişse ve sertleşse de, kendi aralarındaki dengeleri bulurlar. Bu duruma tepki gösteren şahıslara konuyu açıklamaya çalışmamıza rağmen, maalesef sabah yürüyüşlerinde taş ve sopa ile müdahale eden bazı tatilciler, gayet iyi huylu olan canlarımızı agresifleştirmekte ve konuyu çözümsüz bırakmaktadırlar!

Başa dön

Temmuz, 2008 Arapkız'ımıza araba çarpıyor :((

Temmuz ayının son haftasında, yaz başı Akyaka'ya atılıp, yeni kısırlaşmış ve aşıları tamamlanmış labrador kırması kızımız Arapkız'a, Belediye binası önünde araba çarpar. Çarpan şahıs Arapkız'ı arabanın altından kurtarmak için içerde koro çalışması yapan guruptan yardım ister ve ardından acı içinde ağlıyan köpeği olay yerinde bırakıp gider! Doğru duydunuz, ve iş daha da vahimleşiyor, bunu yapan Yatağan'ın bir köyüne yeni atanan bir öğretmen! Olay yerine çağrılan arkadaşımız Sema hn. hemen jandarmayı ve veterineri haberdar edip gereken önlemleri almaya başlıyor. Plakadan şahsı teşhis eden Jandarmadan aldığımız isim ve irtibat telefonundan aradığımızda, bize köpeği arabanın altından alarak görevini yaptığını ve masraflar hususunda öğretmen maaşıyla  daha fazla yardımcı olamayacağını bildirir! Milli Eğitim Bakanlığı dahil, Çevre Müd., Valilik, Ula Savcılığına 30 kişilik bir tanık listesiyle suç duyurusunda bulunduk, ve soruşturmanın başlatıldığını öğrendik. Bu arada Arapkız'ımızın ön koluna boydan boya bir homerus kırığı teşhisi konup, temmuz sıcağında Villapet ekibi, vet. Behçet bey tarafından ameliyata alınıyor. Ameliyat sonrası üç hafta vet. Hasan Ulaş beyin pansiyonunda post-operasyon tedavisi devam ediyor. Ağustos sonu gibi gene sokağa bırakılıyor. Bugün Arapkız'ımızın ayağında en ufak bir aksama yoktur. Sahiplendirmek istediğimiz köpekler listesindedir.

Ağustos, 2008  Whisky ameliyat oluyor :((

Bir hafta içersinde ikinci trafik kazası! Gece geç saatlerde motoksiklet ile hız yapan bir şahıs neredeyse iki kişiye çarpacakken, onların hemen arkasından gelen Whisky'mize çarpıp, yüzünü kötü bir şekilde yaralıyor. Bu darbeden kırık bir çene ve dikişlik yaralarla kurtulması mucize olarak görülen Whisky'miz, Villapet te ameliyat ediliyor. Vet. Hasan beyin pansiyonunda geçirdiği beş haftalık mükemmel bakım ile sonunda tekrar sokağa salınan Whisky'miz, sokağının gözdesi. Yaz aylarında insan ve hayvan olarak hepimizin sürat canavarlarından çektiği sabrımızı attırıyor. Bu konuda Trafik Jandarma ekiplerinden daha sıkı kontroller ve cezalar bekliyoruz!

Bir trafik canavarı olmayın....Lütfen biraz yavaş!!!!!
Başa dön


Pazarda ki ikinci el masamız da buluşalım!

Bildiğiniz gibi her çarşamba, Akyaka pazar yerinde, sokak hayvanları yararına sattığımız ikinci el eşya masamız olabildiğince kış aylarında da açık kalmaya  çalışacak. Masa görevlileri, Heidi hn, Jane hn, Itır hn
ve Sema hn. saat 9:00 ve 13:00 arasında genelde oradadırlar. Yaz ayları boyunca yabancı ve yerli ziyaretçilere çalışmalarımızı tanıttığımız, şikayet ve dilekleri dinlediğimiz masamız, sadece satış amaçlı olmayıp, Türk ve yabancı hayvan dostlarının canlı bir buluşma noktası haline gelmiştir. Dolap bekleyen eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir nokta olup, ihtiyacınız olan bir eşyayı çok ucuza da bulabilirsiniz burada! Üstelik canlarımızın ilaç, doktor ve mama ihtiyacına katkıda bulunarak. Hepinizi buraya bekleriz! 

Eylül, 2008 Yaz sonu atılımları!

Sahil beldelerinin boşalmaya başladığı bu dönemde bir çok yeni sahipsiz köpek dikkati çekmeye başladı. Çok sıcak geçen yaz aylarında ara verdiğimiz kısırlaştırmalara gene başladık. Eylül ve Ekim ayları boyunca 10 a yakın yeni köpeğimiz vet. Hasan Ulaş tarafından başarılı bir şekilde kısırlaştırılıp gene ortamına bırakıldılar.

Başa dön

Eylül, 2008 tüm sokak hayvanlarımızın iç parazit tedavisi parataks-plus ile yapıldı.

Eylül - Ekim, 2008  Kısırlaştırmalar ve aşılamalar devam ediyor....Akyaka sokaklarında dolaşan tüm köpeklerin karma ve kuduz aşılarının olmasına ve bunların senelik tekrarlarının atlanmamasını sağlamak amacıyla aşılamalara devam ediyoruz. Ancak yeni gelenlere, özellikle çok ürkek ve tutulmayanlarda bu aksayabiliyor.

Eylül, 2008 Gençlik alarmı!!!!

Bir süreliğine kaldığı Muğla Barınağında kaptığı gençlik hastalığı nedeniyle rahatsızlanıp  Ekim ayında ölen sevgili Sakız (Sevim hn. ve Reşat beylerin köpeği) üzerine sahildeki köpeklerimiz için alarma geçtik. Özellikle yeni atılan köpeklerin kısırlaştırmaları esnasında kuduz aşısı yerine öncelikle karma aşılarının yapılmasını sağladık. Ancak aşı olmalarına rağmen kasım ayında  gençliğe yakalanan bir iki  durumla karşılaştık. Onları tedavi altına aldık. İyi beslenme ve düzenli b-vitamini iğneleri ile bir önceki gençlik salgınında felç aşamasından kurtardığımız bazı canlarımız, bugün halen ufak tefek, çiğneme refleksi gibi rahatsızlıklarla aramızda yaşamaktadırlar. Aldığımız duyumlara göre Muğla da gençlik hastalığı çok sıklıkla görülmeye başlanmış.  Muğla barınağı önceki senelerde sokak hayvanlarına da yaptıkları karma aşısını bir süredir durdurmuş olmalası muhakkak ki bu duruma etkisi olmuştur.  Gençlik hastalığına karşı köpeklerin her sene düzenli olarak karma aşısı olması gerekmektedir. Ve bu hastalık halk arasında bilindiği gibi sadece genç köpekleri değil her yaşta köpeği ve hatta yaşlı köpekleri de  etkileyebilir.  Yalnızca yavru köpeklerde genelde tedavileri sonuçsuz kalıp ölümle sonuçlanmasına rağmen, yaş ilerledikçe yakalanılan gençlik hastalığı genelde tedavi edilebilmektedirler. Bu nedenle canlarınızı bu hastalıktan korumak için lütfen aşılarının tam olduğunu takip edin. 

Kasım, 2008  FHDD den Perihan Agnelli'nin çocuklara Hayvan Hakları dersi

Wheely Dog Cesur! İzmir Güvendik'te benle yaşamaya devam ediyor. Kendine yeni arkadaşlar edinerek.

Başa dön


Bal, Badem ve Çapkın Almanya Yolcusu!

Bal ve Badem 2006 sene başında Beldemize terk edilen köpeklerdi. Her ikisinin kısırlaştırmasını yapıp aşılarını tamamladıktan sonra onlara yurtdışından ev bulduk! Bu konuda bize web sayfası ile destek veren Rosi Ohle hanıma çok teşekkür ederiz. Senelerce tatillerini Akyaka ve çevresinde geçirmeyi tercih eden Rosi hanım, aslında sayfasında sahiplendirilmesi güç, hasta, yaşlı ve özürlü köpeklere öncelik vermektedir (http://www.conchis-tierhilfe.de). Bu nedenle Semiha hanımın bulup baktığı, ama geçirdiği kaza sonucunda ön patisi kullanılmaz hale gelen Çapkın’a bu sayfadan ev bulmaya çalıştık. Her üç köpeğin titre testleri yapılıp chipleri takıldıktan sonra, üç aylık bekleme süresinin dolması ile (bu üç ay boyunca Balkızımız Gül ablasının evinde, Badem Uschi hanımın yanında ve Çapkın benim kontrolümde geçirdiler), Kasım ayında Anita hn. İle birlikte bu üç şanslıyı yeni evlerine uçurduk. Balkızımız,   Münich dışında, bir evin üçüncü köpeği oldu. Yakın bir arkadaşımın arkadaşı tarafından sahiplendi. Eczacı olan ve ailesi ile yaşayan Nicole ve kızkardeşi Helen in yanında, yeni arkadaşları ile çok güzel anlaşıp, yeni ortamına hemen alıştığı haberlerini aldık bile!!!!!

Badem, Rosi hn. yakın tanıdıkları Tamara hn. tarafından sahiplenildi. Tam bir hayvan dostu olan Tamara hn. Hannover dışında yaşıyor. Geçen eylülde, yaşlılık nedeniyle kaybettiği köpeğinin ardından, Rosi hanıma ihtiyacı olan bir köpeği adapte etmek istediklerini bildirince, Rosi hanımın gösterdiği resimlerden, Badem’e hemen içi ısınıp, onu sahiplenme kararı aldı. Badem’in yeni hayatıyla ilgili düzenli haberler alıyoruz. O da cok mutlu!

Çapkın’ımız Stutgart’ta, bir Hayvan Koruma Derneği  gönüllüsü Petra hanım tarafından, evin üçüncü köpeği olarak sahiplenildi. Çapkın ön patisi tüm yapılan araştırmalara rağmen, kazanın çok eski olması nedeniyle kurtarılamayıp, başarılı bir ampütasyon geçirdi. Üç ayağıyla eskisinden daha hızlı koştuğu haberlerini alıyoruz!

Başa dön

Wolf ve Aykızımızı kaybettik!

Zehirlemeler kış ayları boyunca tek tük te olsa devam etti. Pazar yerindeki masamızın kurulduğu noktadan ayrılmayan sevgili Aykızımızı ve yazın Ülkü hanımların kışın İrene ve  Sevim hanımları baktığı Wolf, aynı gece zehirlenerek ölmüşler. Pazarcıların çok alıştığı Aykızımızın arkasından birçok köylü teyzede göz yaşı dökmüş. Canice bunu planlayıp, uygulamaya sokan kimseleri tüm yüreğimizle tekrar tekrar kınıyoruz!

 

Başa dön

Bebek Köpek bakım alanı

Bu kış boyunca hamile köpek ve  yavru (neredeyse sırf dişi) köpek atımları durmadı. Balıkçılar Kooperatifin civarına bırakılan yavrular, Hayvansever olarak adı çıkmış! J olan Makbule teyzemiz ve Aysel hanımın bakımları ile sahiplendirildiler. Sahiplendirilmeden önce parazit tedavilerini ve ilk aşılarını yapmaya çalıştığımız yavruların yeni sahiplerine büyüdüklerinde kısırlaştırılmalarını tembihleyip, adreslerini alarak vermeye çalıştık.  Sokak aralarında hayvanseverlerin  elbirliği ile haylanmaya çalışan bu yavrular, bir kez daha Akyaka’nın,  anne yavru bölümünün de olduğu bir Kısırlaştırma İstasyonuna acil olarak ihtiyacı olduğunu hatırlattı!

Başa dön

Gökova Belediyesi nin köpek toplama tutumunun kınanması!

 Nisan ayının son haftasında masamıza gelen duyum üzerine Gökova Belediye’sini ziyaret ettiğimizde, Gökova Belediye’sindeki sokak hayvanlarının yapılan bir anons üzerine uyuşturucu tabanca ile toplatılmakta olduğunu öğrendik. Toplanılan köpeklerle ilgili ne yapılacağını sorduğumuzda, Belediye sınırlarının dışına terk edilecekleri, cevabını aldık. Bu uygulamanın kanun dışı olduğunu ve  derhal durdurulmasını talep ettik. Belediye Başkanı’nının Belediye dışında olduğunu ve kendisi gelinceye kadar uygulamayı durduracakları sözünü aldık. Ancak ertesi gün Gökova Belediyesini ziyaret eden Sema Maral arkadaşımız, gece geç saatlerde, asıl şikayet konusu olan ve Pazar yerinde yaşamakta olan anne köpek ve uyuz hastalığına yakalanmış olan dört yavrusundan, anneyi uyuşturucu silahla vurduklarını, ve anne köpeğin inleyerek oradan ayrıldığını duydu. Anne köpeği bu tarihten sonra bir daha gören olmadı. Yapılan dozun büyük olasılıkla yüksek olduğunu ve anne köpeğin bir köşede öldüğünü düşünüyoruz. Vurulduğu silahın aparatı Sema Maral tarafından olay yerinde bulunmuş ve delil olarak tutulmuştur. Yabani olan Pazar yerindeki yavruların uyuz tedavilerini hemen Vet. Hekim Hasan Ulaş ile başladık. Kınama ve şikayet dilekçelerimizi başta Gökova Belediye Başkanı olmak üzere, Ula Savcılığı’na, Muğla Valiliği’ne ve Muğla Çevre Müdürlüğü’ne ilettik.  

Başa dön

Sokaktaki tüm köpeklerimizin iç ve dış parazitleri yapılıyor 

 Üç ayda bir tüm sokak köpeklerimize parataks plus ile yaptığımız parazit kürünü, nisan ayı içersinde tekrarladık. Bu yaz başı Annegrete hanımın bize bağış olarak getirdiği Frontline ilacı ile tüm köpeklerin kene kontrollerini de yapmaktayız. Kendilerine teşekkür ederiz.

Başa dön

Akyaka Belediyesince getirilen Kuduz ve Karma aşılar yapılıyor

 Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca tarafından isteğimiz üzerine temin edilen kuduz ve karma aşıları ile, köpeklerimizin senelik aşılanması devam etmektedir. Bu konuda Belediye Başkanımıza ve bizlere her türlü konuda yardımcı olan Vet. Hekim Hasan Ulaş beye teşekkür ederiz. 

Başa dön

Cesur (Wölfi’nin) Hikayesi!

Cesur, hayırsever bir vatandaş tarafından Kozlukuyu’da  bulunduğunda, felçli bir şekilde belki haftalarca süren bir ölüm kalım savaşını ormanlarda vermişti. Büyük ihtimalle kendi dışkısı ile beslenmiş ve savaşçı ruhuyla yaban hayvanlarından kendini sakınabilmişti. Cesur, Akyaka Hayvan Dostlarının ellerine ulaştırıldığında öncelikle kapsamlı bir şekilde tedavisi yapılıp, kırıkları araştırıldı. Ortaya çıkan sonuç üzücüydü. Leğen kemiğindeki ve dördüncü omurundaki kırıklar onun hayat boyu felç yaşamasına sebeb olabilecekti. Hayat kalitesini artırabilecek tek çözüm tekerlekli bir sandalye ile hareket rahatlığını sağlayabilmekti. İnternette yaptığımız araştırmadan bulduğumuz Hollandalı  firma (http://www.wheelchair-dogs.com/), Hunderollstuhl  ile ilişkiye geçmeden önce, senelerdir Akyaka’da tatil yapan Hollandalı hayvansever Elen Dijkman ile yazışmamız neticesinde, kendisi firma ile ilişkiye geçti. Yaptığımız çalışmaları ve Cesur’un öyküsünü anlatınca, Hollandalı Firma ‘Hunderollstohl’ ve sahipleri Vivienne ve Harco Jans  hemen böyle bir arabayı bağış olarak hazırlayabileceklerini bildirdiler. Cesur un ölçülerine göre hazırlanan tekerlekli araba, gene Akyaka’da yaşayan Melek hanım ve Yakup  beyin misafirleri ile bize ulaştırıldı. Bu konuda gönülden yardımcı olan herkese çok teşekkür ederiz. Büyük bir hayvansever olan Harco Jans, böylesine bağışları ihtiyacı olan köpeklere her zaman hazırlayabileceğini belirtti.

 Yeni   arabasına hemen alışan  Cesur, soluğu Akayaka nın sahilinde aldı!

Başa dön

Anita hn. Bebek kedi bakım istasyonu

 Beldemizdeki kedi nüfusunu, kedilerin çoğunun vahşi olması ve tutulamıyor olması nedeniyle  kontrol altına almamız zor olmaktadır. Bu konuda Beldemizde bir Kısırlaştırma Biriminin olması eminim ki işimizi çok daha kolaylaştıracaktır. Bahar aylarında gene bir çok bebek kedi annesiz olarak ortalarda kaldı. Bunların bir kısmı Anita hanımın evinde biberon ve özel mamalar ile büyütülüp sahiplendirildiler. 

Başa dön

Kısırlaştırmalar tüm hız devam ediyor

 Köpek ve kedi kısırlaştırmaları, FHDD nin merkezinde Vet. Hekim Emre Kangal ve Karya Veteriner Kliniğinden Vet. Hekim Hasan Ulaş’ın yardımları  ile devam etmektedir. Akyaka yaz sakinlerinden Annegrete hanımın Almanya dan getirdiği kedi yakalama kafesi sayesinde Akyaka nın yukarı mahallelerindeki kediler yakalanarak kısırlaştırılıyor. Ancak Akyaka nın kendi kısırlaştırma biriminin olması halinde bu işlemler çok daha hız kazanabilecektir.  

 

Başa dön