homepage     Akyaka fotoğrafları    
Akyaka'dan fotoğraflar

    
Akyaka nerededir?
 

 Çakırhan ve Halet Çambel

Kültür ve Sanat Evi

”Nail Çakırhan... Muğla ve Ula yöresinin geleneksel değerlerini ve sanat zenginliklerini gelecek kuşaklara da aktarabilmek için, 88 yaşında ‘yeni bir hizmete’ daha girişti. Ödül evinin bahçesinde ve aynı yöresellikte inşa etmeye başladığı küçük bina, aslında bir ‘Çakırhan Müzesi’ olacak ama kendi deyimiyle Akyaka’nın ”Kültür ve Sanat Evi” işleviyle yaşayacak.

Bu nedenle “Gökova – Akyaka’yı Sevenler Derneği“ ile de şimdiden anlamlı bir anlaşma yapmış. Müze binası ve yol üzerinde yaptığı ve müzeye girişi de denetleyen ...küçük yapıyı derneğe ‘tahsis’ edeceğini söylüyor.

Hep hükümetler koca koca ormanlık alanları ve SİT’leri çok yıldızlı turizm yatırımlarına tahsis edecek değiller ya; Nail Çakırhan da kendine ait bir bahçede ve ‘kendi olanaklarıyla’ yaptığı müzenin giriş binası, aynı ormanları ve SİT’leri korumayı amaçlayan bir derneğe veriyor.

...Bütün Akyaka'nın adı Çakırhan olsun diyeceğim geliyor; ama, hiç değilse onun evinin ve yapıtlarının yoğun olduğu semtin adını 'Nail Çakırhan Mahallesi' olarak koymak, Akyaka'nın vefa borcunun da bir ölçüde ödenmesi anlamına gelecektir. Dahası 'gerçeği' de gelecek kuşaklara aktarmış olacaktır...“

Oktay Ekinci, 1998

Nail Çakırhan ve Eseri Söyleşi

 

Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evi hakkında bilgiler:

Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evi 1998 yıllında sanat ve politika dünyasından gelen Tarık Akan, Ali Özgentürk, Mümtaz Soysal, Oktay Akbal, İlhan Selçuk, Mina Urgan, Şadan Gökovalı ve Oktay Ekinci gibi ünlülerin de katıldığı görkemli bir açılış ile hizmete girdi. Bu açılışın ardından, Nail Çakırhan, sergi evinin idaresini kültür ve sanat faaliyetleri yapmak üzere Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneğine verdi.
 Tamamiyle Çakırhan’ın meşhur Ula Mimarisi’ne dayanarak büyük bir özen, itina ve ustaca yaptığı bina, özellikle  üst tavanlarıyla göz doldurur. Duvarların büyük bir kısmı pencereli olan sergievi, ışığa her taraftan açıktır ve meşhur Ağa Han ödüllü evin bahçesinde inşa edilmiştir.
"Nail Çakırhan’ın Eseri” konulu bir fotoğraf sergisi ile hizmete açılan, bundan sonra her tür sanata kapısını açan “müze” kısa süre içinde bölgesel, hatta ulusal bir kimlik kazandı. Her yıl olduğu gibi bu yılda 17 Mayıs‘tan  26 Ekim’e kadar her iki haftada farklı bir sergi ile Muğla ilinin ve dışarıdan gelen misafir sanatseverlerin buluşma noktası olmaya devam edecek.
 Tüm sanat severleri, Akyaka’nın tanınmış turistik değerlerinin yanında, sergilerin hep başında kalan sanatçılarımızla tanışma, eserleri ve sanatı tartışma ayrıcalığını yaşamaya davet ediyoruz.