homepage
Gökova-Akyaka'yı Sevenler Derneği
2014 SERGİLER
Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi
Şevkinaz Başer 27.06.- 06.07. 2014

1948 Muğla doğumluyum. 1967 yılında İzmir Eğitim Enstitü’sünden
Fen Bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. 1991 de İzmir Göztepe Kız
Meslek Lisesi’nden emekli oldum.
Gençlik yıllarımda Türk işi, kanaviçe ve bazı amatör resim çalışmalarım oldu. 1991 ve 1992 yıllarında da İzmir’de Olgunlaşma Enstitüsünde kumaş ve guaş boyama kurslarına katıldım. Ayrıntılı ve ince detay çalışmalarım dolayısıyla öğretmenim beni minyatüre yönlendirdi ve davul derisi üzerinde çalışmalar yapmamı tavsiye etti.
Ben de materyalin doğal ve dokusunun da farklı olması sebebiyle büyük zevk aldım. Bu çalışmalarımı zaman içerisinde deneme yanılma yollarıyla, farklı boyama teknikleriyle geliştirip kendi tarzımı oluşturdum.
1996-2005 yılları arasında İzmir’in sahil beldesi Özdere’de sezonluk olarak turistik hediyelik eşya ticareti ile uğraştım. Birçok ürün dışında kendi yaptığım çalışmalarımı da değerlendirdim.
2005 yılından bu yana çalışmalarıma büyük zevk alarak devam ediyor ve her geçen gün yeni minyatür figürlerini toplayarak inceleyerek portföyümü genişletiyorum.
Ege ve Akyaka hayranı olduğumuz için yılın büyük bir bölümünü Akyaka’daki evimizde geçiriyoruz. Muğla’nın yerlisi olarak benim için çok özel bir yeri ve anlamı olan Nail Çakırhan Kültür Evi’nde, Osmanlı’nın göz nuru olan Hat ve Minyatür sanatını yerli yabancı tüm sanatseverlerle paylaşmak isterim.