homepage
Gökova-Akyaka'yı Sevenler Derneği
2014 SERGİLER
Nail Çakırhan & Halet Çambel Kültür ve Sanatevi

Ali Altun 08.08.- 17.08. 2014

1961 Antakya doğumluyum. Evliyim, üç çocuk babasıyım. Küçük yaşta resim ve oyma sanatına ilgi duydum. Kendi çabalarımla oyma sanatını ve bu sanatın inceliklerini öğrendim.
İlkokul öğrenimini bitirdikten sonra iki mobilya ustasının teşviki ile küçük bir atölye açtım. Böylece mobilya üzerinde oymacılık hayatım başladı. Zamanla kendimi yetiştirdim ve geliştirdim. Klasik tarzda mobilyalara ağırlık verdim. Tüm bunları yaparken bir yandan da doğadan ilham aldığım resim çalışmalarımı kullanarak oyma sanatında yeni modeller tasarımlar ortaya çıkardım. Yaklaşık iki senelik askerlik görevinden sonra, hayallerimi gerçekleştirmek ve kendi sanatımı icra edebileceğim büyük bir atölyeye sahip olabilmek için Suudi Arabistan’a çalışmaya gittim. Suudi Arabistan’da on sene kaldım orada da Suudi Kraliyet ailesinin konak, villa gibi ikametlerinin mobilya oyma işlerini yaptım. Bu on sene süre zarfında da sanatımı daha da geliştirdim ve yeni model çalışmalarımı ilerlettim.
Suudi Arabistan’dan döndükten sonra, Antakya Gündüz Caddesi’nde kendime küçük bir
atölye kurdum ve yeniden adımı duyurabilmek için yoğun olarak çalışmaya başladım. 1998
yılında Antakya Şükrü Kanatlı İlköğretim Okulu’na tasarımı bana ait olan bir Atatürk büstü
yapıp ve bunu okula hediye ettim. O dönemin Belediye Başkanı Sayın Bekir Karabacak’ın
isteği üzerine Antakya Zübeyde Hanım Anaokulu’na da 2 m 10 cm boyunda bir Atatürk büstü yaptım. Bu iki çalışma ile kendimi ve sanatımı Antakya’da duyurdum. Bu arada da Yeni Sanayi Sitesine taşınarak, daha büyük bir atölye kurup çalışmalarıma hız verdim.
Yine dönemin Valisi Sayın Yener Rakıcıoğlu’nun isteği üzerine Hatay Devleti Meclis
Salonu’nun yeniden düzenlenmesi için yeni bir proje hazırlayıp hayata geçirdim. 2000 senesinde de Tarihi Antakya Ortodoks Kilisesi’nin kapı ve iç dekorasyon tasarımı ve oyma
işlerinin tümü bana aittir. Sadece Antakya’ da değil birçok şehrimize ve ülkelere talep üzerine birçok çalışmalarımı gönderdim.
2001 – 2003 senesi zarfında restore edilerek hizmete açılan Antakya Savon Oteli’nin tüm oyma ve klasik mobilya işlerini yaptım. 2006 yılında açılan Antakya Dedeman Oteli için çeşitli oyma işleri ve mobilyalar tasarladım.
Dedeman Otelinde de Kral dairesine kadar olan her yerde kendi sanatımın örneklerini görebilirsiniz. Daha sonra da Antakya Otoman Oteli’nin tüm oyma işlerini de kendim yaptım. Sveyka Restaurant, Saklı Ev gibi birçok Eski Antakya Evlerini kendi dokularını ve özelliklerini kaybettirmeden restorasyonlarını yaptım. 2010 yılında Amerika'da California eyaleti Riverside kentinde bulunan Saint Andrew Kilisesinin 8 adet sanatsal kapılarını yaptım. Son olarak da Vilayet Müzesi’nde bulunan Hatay Millet Meclisi’nin yapımını üstlendim. Yurt dışında bulunan bazı kiliselerin dekorasyonu ile ilgili iş teklifi aldım. Değerlendirme aşamasındayız. Ayrıca tarihi bazı şehirlerimizde de yapılacak olan sanatsal tarihi yansıtan
oteller içinde teklifler alıyorum. Bazılarını kabul ettim işin başlangıç aşamasındayız.